Stare paliwo w baku: objawy

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak stare paliwo przechowywane w baku Twojego samochodu wpływa na jego działanie? W tym artykule przyjrzymy się, jak paliwo starzeje się z czasem, jakie są tego objawy i jakie mogą być skutki dla silnika Twojego pojazdu. Omówimy także, jak możesz zapobiegać problemom związanym ze starym paliwem, a przede wszystkim przedstawimy skuteczne rozwiązanie w postaci TEC 2000 Fuel System Cleaner. Zapraszamy!

Czy paliwo w baku się starzeje?

Tak, paliwo przechowywane w baku samochodu może ulegać starzeniu. W idealnych warunkach, czyli bez ekspozycji na słońce, wysoką temperaturę i wilgoć, benzyna może zachować swoje właściwości nawet do 2-3 lat. Jednak w rzeczywistej eksploatacji samochodu okres przydatności może skrócić się do zaledwie 2-3 miesięcy. Problem ten dotyczy szczególnie pojazdów używanych okresowo, jak motocykle czy samochody zabytkowe, gdzie paliwo pozostaje w baku przez długi czas bez użytkowania. W samochodach z instalacją gazową, które rzadko korzystają z benzyny, stare paliwo może wymagać usunięcia z baku i uruchomienia silnika na świeżej benzynie. W ekstremalnych przypadkach konieczne może być nawet czyszczenie gaźnika. Aby zminimalizować proces starzenia się paliwa, można stosować stabilizatory paliwa, które opóźniają jego utlenianie.

Rodzaje benzyny na stacjach.

Stare paliwo w baku: objawy

Istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą wskazywać na to, że w baku znajduje się stare paliwo. Problemy z rozruchem silnika to jeden z pierwszych sygnałów, szczególnie jeśli silnik uruchamia się tylko chwilowo po wtrysku dezodorantu czy innego środka ułatwiającego odpalenie. Nierówna praca silnika podczas jazdy i brak mocy mogą również świadczyć o spalaniu przestarzałego paliwa. Jeżeli stwierdzisz, że paliwo w baku jest stare, może okazać się konieczne jego usunięcie i próba uruchomienia silnika na nowej benzynie. W skrajnych przypadkach, gdy te działania nie przynoszą efektu, może być potrzebne czyszczenie gaźnika, aby przywrócić prawidłową pracę silnika.

Wpływ starego paliwa na wydajność silnika

Stare paliwo w baku może mieć negatywny wpływ na wydajność silnika. Jak wspomnieliśmy wyżej – jednym z objawów jest trudność z rozruchem zwłaszcza w niskich temperaturach. Dodatkowo może również dojść do nierównej pracy jednostki, a także do zauważalnego spadku mocy, szczególnie podczas prób przyspieszenia, ale to nie wszystko.

Dodatkowo przestarzałe paliwo może przyczyniać się do korozji wewnętrznych elementów zbiornika, zwłaszcza jeśli jest wykonany z metalu. Rdzawe zanieczyszczenia mogą następnie dostać się do układu paliwowego, co może prowadzić do awarii. Długotrwałe skutki używania starego paliwa obejmują także zatkanie filtra wstępnego pompy paliwa oraz osady wewnątrz silnika, co w ostateczności może prowadzić do uszkodzenia jednostki.

Jak rozpoznać obecność opiłków w układzie paliwowym.

Jak zapobiegać problemom ze starym paliwem?

Aby zapobiec problemom związanym ze starym paliwem, kierowcy powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

Po pierwsze, ważne jest, aby nie przechowywać paliwa w baku przez zbyt długi czas, szczególnie jeśli samochód nie jest używany regularnie. W przypadku pojazdów używanych sezonowo warto rozważyć opróżnienie baku przed dłuższym postojem i napełnienie go świeżym paliwem przed ponownym użyciem. Regularne używanie samochodu i unikanie pozostawiania starego paliwa w baku na dłuższy czas to najlepsza metoda zapobiegania problemom. Ponadto stosowanie stabilizatorów paliwa może być pomocne w przedłużaniu żywotności paliwa, zwłaszcza w przypadku dłuższego przechowywania paliwa w baku. Regularna konserwacja i wymiana elementów układu paliwowego, takich jak filtry paliwa, również pomaga w utrzymaniu systemu w dobrym stanie.

TEC 2000 Fuel System Cleaner – zabezpiecz się przed negatywnym wpływem starego paliwa w baku

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanym ze starym paliwem lub jego złej jakości jest prewencja, a kluczową rolę w tym procesie odgrywa regularne stosowanie odpowiednich preparatów. Jednym z nich jest TEC 2000 Fuel System Cleaner – innowacyjny uszlachetniacz do benzyny, który skutecznie radzi sobie z wilgocią zbierającą się w zbiorniku paliwa, ale nie tylko. Środek ten stosowany jest również po to, by neutralizować skutki złej jakości paliw, w tym tych, które znajdują się baku przez dłuższy czas. Regularne stosowanie tego produktu wydłuża żywotność wtryskiwaczy, zwiększa moc i przywraca poprawną atomizację paliwa. Ponadto jego właściwości smarne zmniejszają zużycie wtryskiwaczy. Produkt ten jest idealny do czyszczenia silników z gaźnikami, pomagając w odblokowaniu pływaka z zanieczyszczeń, co jest szczególnie ważne w urządzeniach używanych sezonowo.

Śledź nas na Facebooku