Dlaczego mój diesel traci moc powyżej 3000 obrotów? Odkrywamy przyczyny

Czy zauważyłeś, że Twój diesel traci moc przy 3000 obrotów lub wyższych? To problem, który może wpłynąć na osiągi i ekonomię jazdy, a jego przyczyny są różnorodne i czasem złożone. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym winowajcom, takim jak uszkodzony przepływomierz powietrza, problemy z turbosprężarką, usterki układu wtryskowego, a także zanieczyszczenie filtrów DPF i EGR. Zapraszamy do lektury.

Uszkodzony przepływomierz powietrza – częsta przyczyna problemów

Przepływomierz powietrza odgrywa kluczową rolę w nowoczesnych silnikach diesla, monitorując ilość powietrza dostarczanego do silnika, co jest niezbędne do właściwego obliczenia stosunku mieszanki paliwowo-powietrznej. Uszkodzony przepływomierz może prowadzić do niewłaściwego dostosowania tej mieszanki, co skutkuje utratą mocy, zwłaszcza na wyższych obrotach, oraz zwiększonym zużyciem paliwa. Aby rozpoznać problem z przepływomierzem, należy zwrócić uwagę na symptomy takie jak niestabilne obroty silnika na biegu jałowym, trudności z przyspieszaniem, a także ewentualne zapalenie się lampki kontrolnej silnika. Naprawa zwykle polega na wymianie przepływomierza.

Zanieczyszczenie kolektora dolotowego i klapki dolotowe

Kolektor dolotowy w silnikach diesla ma za zadanie kierować powietrze do cylindrów silnika. Z czasem może dojść do nagromadzenia osadu i brudu, co jest szczególnie powszechne w pojazdach wykorzystujących układ recyrkulacji spalin (EGR). Zanieczyszczenia te mogą ograniczać przepływ powietrza, co prowadzi do obniżenia wydajności silnika i utraty mocy powyżej 3000 obrotów w Dieslu (i wyżej). Podobnie, zablokowane klapki regulujące długość kanałów dolotowych mogą zakłócać optymalny dopływ powietrza. Aby oczyścić kolektor, zaleca się demontaż i mechaniczne usunięcie nagromadzonego brudu lub użycie specjalistycznych dodatków czyszczących jak Induction Cleaner

Brak mocy powyżej 3000 obrotów w Dieslu a problemy z turbosprężarką 

Turbosprężarka jest integralną częścią silników diesla, zwiększającą ich efektywność i moc poprzez doładowanie silnika sprężonym powietrzem. Problemy takie jak zużycie łożysk czy uszkodzenia łopatek, mogą znacząco wpływać na wydajność silnika, szczególnie na wysokich obrotach, gdzie doładowanie jest kluczowe. Objawy takie jak dymienie z wydechu, zwiększone zużycie oleju, czy brak odpowiedniego przyspieszenia, mogą wskazywać na problemy z turbosprężarką. Diagnoza obejmuje sprawdzenie ciśnienia doładowania, inspekcję mechaniczną turbosprężarki oraz testy komputerowe. 

Usterki układu wtryskowego paliwa a spadek mocy powyżej 3000 obrotów w dieslu

Układ wtryskowy paliwa odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu efektywnej pracy silnika diesla, dostarczając paliwo pod wysokim ciśnieniem bezpośrednio do komór spalania. Problemy z wtryskiwaczami lub pompą wysokiego ciśnienia mogą prowadzić do znacznej utraty mocy, nieefektywnego spalania oraz zwiększenia emisji spalin. Typowymi objawami usterek w układzie wtryskowym są trudności z rozruchem, nierówna praca silnika, a także zauważalne spadki mocy podczas przyspieszania. Aby zdiagnozować i naprawić te problemy, zaleca się skorzystanie z usług specjalistycznego warsztatu, który wykona dokładną analizę ciśnienia wtrysku i sprawdzi stan wtryskiwaczy oraz pompy. Wymiana uszkodzonych części często wiąże się z koniecznością precyzyjnego skalibrowania całego systemu wtryskowego.

 

Zanim jednak pomyślisz o wymianie, spróbuj doraźnie wyczyścić układ za pomocą preparatu jak np. Diesel Injector Cleaner.

Zanieczyszczony filtr cząstek stałych (DPF) i problemy z EGR

Filtr cząstek stałych (DPF) i układ recyrkulacji spalin (EGR) są kluczowe dla ograniczenia emisji szkodliwych spalin z silników diesla. Zanieczyszczenie DPF lub awaria układu EGR może jednak negatywnie wpływać na wydajność silnika, prowadząc do obniżenia mocy i zwiększonego zużycia paliwa. Symptomy takie jak częste tryby regeneracji DPF, spadek mocy przy wyższych obrotach i zwiększone dymienie mogą wskazywać na potrzebę interwencji. 

Uszkodzony katalizator i tłumik – niewidoczni winowajcy

Uszkodzenia katalizatora i tłumika mogą nie być od razu oczywiste, ale mają znaczący wpływ na wydajność silnika diesla. Katalizator, odpowiedzialny za neutralizację szkodliwych substancji w spalinach, gdy jest zatkany lub uszkodzony, może powodować zwiększone opory w układzie wydechowym, co skutkuje spadkiem mocy. Podobnie, uszkodzony tłumik może ograniczać przepływ spalin, co również obniża efektywność silnika. Diagnoza tych elementów obejmuje inspekcję wizualną oraz pomiar przepływu i ciśnienia w układzie wydechowym. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń wymiana na nowe komponenty jest zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem.

Komputerowa diagnostyka silnika – pierwszy krok do rozwiązania problemu

Komputerowa diagnostyka silnika jest niezbędnym narzędziem w nowoczesnej diagnostyce samochodowej, umożliwiając szybkie zidentyfikowanie problemów związanych z utratą mocy w silnikach diesla. Przy użyciu zaawansowanych skanerów OBD (On-Board Diagnostics), mechanicy mogą odczytać kody błędów zapisane przez komputer pokładowy pojazdu, które wskazują na konkretne problemy związane z działaniem silnika. Taka diagnostyka pozwala na precyzyjne zlokalizowanie źródła problemu, co jest kluczowe dla efektywnej i celowej naprawy. 

 

Śledź nas na Facebooku