Dopasuj części i akcesoria do swojego samochodu

Cena

Cena

 • 18,00 zł - 338,00 zł

Lepkość

Lepkość

Pojemność

Pojemność

Typ oleju

Typ oleju

Marka

Marka

Klasyfikacja jakościowa

Klasyfikacja jakościowa

Specyfikacja producenta

Specyfikacja producenta

Oleje do motocykli

Oleje do motocykli

Oleje motocyklowe – charakterystyka

Oleje motocyklowe stanowią najważniejszy płyn eksploatacyjny w jednośladach. Mają one za zadanie zapewnić odpowiednią ochronę przed tarciem, zużyciem, a także gromadzącymi się wewnątrz jednostki zanieczyszczeniami. Co więcej, dobry olej motocyklowy gwarantuje również chłodzenie całemu układowi, w tym również skrzyni biegów czy sprzęgłu.

Rodzaje olejów motocyklowych – baza i skład

Oleje silnikowe motocyklowe składają się głównie z oleju bazowego, który może być mineralny, półsyntetyczny lub syntetyczny.

 • Olej mineralny do motocykla – formulacja tego typu przetworzona jest w procesie hydrokrakingu. Są to środki smarne, które cechują się najniższą trwałością.
 • Olej półsyntetyczny do motocykla – kompromis pomiędzy mineralnymi olejami a syntetykami. Formulacja półsyntetyczna wyróżnia się nieco większą trwałością, choć nie najwyższą, z racji posiadania mineralnej bazy.
 • Olej syntetyczny do motocykla – produkt o najwyższej trwałości, a także najlepszych właściwościach.

Każdy olej silnikowy do motocykla wyróżnia się innymi właściwościami, które są otrzymywane przez nasycenie formulacji odpowiednimi pakietami dodatków uszlachetniających. Dzięki nim środek smarny pozwala zachować jednostkę w dobrej kondycji i chroni ją przed zużyciem.

Klasyfikacje olejów silnikowych wg SAE – klasy lepkości

SAE, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych opracowało specjalną klasyfikację olejów silnikowych (samochodowych i motocyklowych), która odnosi się do lepkości danej formulacji. Parametr ten z kolei określa łatwość przepływu danego oleju przy określonej temperaturze.

Najpopularniejszymi w Polsce środkami smarnymi SAE są oleje motocyklowe 10W40, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Są to mieszaniny wielosezonowe, o czym świadczy pierwsza część zapisu, czyli 10W (cyfra mówi nam o tym, że nawet w bardzo niskich, ujemnych temperaturach formulacja zachowuje swoją lepkość, z kolei literka W jest skrótem od słowa winter oznaczającego zimę). Druga część zapisu, czyli w tym wypadku 40, odnosi się do „letniej” klasy lepkości motocyklowego oleju silnikowego.

W naszej ofercie znajdziesz inne popularne mieszaniny takie jak np. oleje motocyklowe 10W50, które jeszcze lepiej zachowują swoje właściwości w czasie oddziaływania wysokich temperatur.

Klasyfikacje olejów silnikowych wg JASO, API, ISO

Oznaczenia olejów motocyklowych odnoszą się nie tylko do lepkości danej mieszaniny. Warto poznać wszystkie klasyfikacje, jakie są na ten moment wykorzystywane do tego, aby opisać właściwości środków smarnych do motocykli.

Oleje motocyklowe – klasyfikacja JASO

Podstawowe parametry olejów silnikowych do motocykli określa norma JASO (Japanese Automotive Standards Organization). Obecnie wyróżnić można dwa rodzaje:

 • JASO MA (JASO MA-2) – norma powstała dla wspólnego obiegu smarowania silnika, skrzyni biegów i mokrego sprzęgła,
 • JASO MB – norma odnosząca się do rozwiązania osobnego smarowania silnika i skrzyni biegów.

Oleje motocyklowe – oznaczenia według API

API (American Petroleum Institute) opracowało z kolei klasyfikację jakościową dla olejów silnikowych do motocykli. Do oznaczenia używa się dwóch literek – w przypadku silników benzynowych jest to literka „S”. Druga z kolei odnosi się do „jakości” oleju – im znajduje się ona wyżej w alfabecie, tym lepiej. Obecnie bardzo dobrymi formulacjami są oleje motocyklowe o oznaczeniu SN.

Oznaczenia olejów silnikowych do motocykli – norma ISO

Mówiąc o olejach silnikowych, należy wspomnieć również o klasyfikacji ISO (International Organization for Standardization). Określa ona warunki eksploatacji środka smarnego i obciążenia.

 • ISO-L-EGB (Global GB) – średnie.
 • ISO-L-EGC (Global GC) – średnio, ciężkie.
 • ISO-L-EGD (Global GD) – bardzo ciężkie.

Oleje motocyklowe 2T i 4T

Kończąc temat oznaczeń, warto nadmienić, że na rynku znajdują się również formulacje o oznaczeniach 2T i 4T. Co one oznaczają?

 • Oleje motocyklowe 2T – są to środki smarne przeznaczone dla silników dwusuwowych.
 • Oleje motocyklowe 4T – formulacje wykorzystywane w czterosuwach.

Jakie jest zadanie oleju silnikowego w motocyklach?

To, jakie zadanie ma olej do motoru, opisaliśmy na samym początku. Przede wszystkim formulacja musi zapewniać odpowiedni stopień ochrony przed tarciem i zużyciem poszczególnych elementów układu napędowego, a także chłodzić jednostkę i zapewniać jej optymalne warunki pracy.

Jaki olej wybrać do motocykla?

„Dobry olej do motocykla”, „jaki olej do silnika motocyklowego będzie najlepszy?” – to przykłady pytań, które zadają sobie kierowcy jednośladów. Wybór powinien być zgodny przede wszystkim z zaleceniami producenta. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, w tym opisane lepkość czy gęstość oleju silnikowego, czy rodzaj posiadanej jednostki napędowej. Warto również zapoznać się ze składem oleju motocyklowego, który powinien bazować na dokładnie wyselekcjonowanej kompozycji dodatków uszlachetniających, zapewniających odpowiednie smarowanie.

Najlepsze marki producentów olejów motocyklowych

Podczas wyboru idealnego oleju do silnika motocyklowego warto kierować się również producentem. Na rynku dostępne są setki produktów, wśród których na szczególną uwagę zasługują oleje od takich firm jak m.in. MILLERS czy MOTUL. Są to producenci, którzy mają wieloletnie doświadczenie w produkcji wysokiej jakości środków smarnych – nie tylko dla motocykli, ale również dla samochodów.

Gdzie najlepiej kupować oleje silnikowe do motocykli?

Najlepiej w sklepie, który stawia na jakość i niezawodność swoich produktów. Na dbamtomam.pl znajdziesz starannie wyselekcjonowane oleje motocyklowe, które pasują zarówno do silników dwusuwowych, jak i czterosuwowych.

Co ile km należy wymieniać olej motocyklowy?

W zależności od producenta wartość ta może być inna. Z reguły wymiana oleju motocyklowego powinna odbywać się co ok. 5-6 tysięcy kilometrów, choć są firmy, które zalecają robić to co 2 tys.

Czy można wlewać olej samochodowy do motocykla?

Nie jest to zalecane, ponieważ olej samochodowy nie jest przystosowany do smarowania poszczególnych podzespołów jednostki silnikowej w motocyklu jak np. koła zębate w skrzyni biegów.

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 34 produktów.

Pokazano 1-32 z 34 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku