Płukanka samochodowa – czy warto z niej korzystać?

W dzisiejszych czasach dbanie o swój samochód jest niezwykle ważne. Jednym z elementów pielęgnacji pojazdu jest stosowanie płukanki do silnika. W tym artykule omówimy, jak działa preparat tego typu oraz czy jest bezpieczny dla jednostki napędowej. Serdecznie zapraszamy do artykułu, w którym omawiamy najważniejsze płukanek – zapraszamy do lektury!

Czym jest płukanka silnika?

Płukanka silnika to specjalny środek czyszczący, którego głównym celem jest usunięcie osadów, nagarów i innych zanieczyszczeń z wnętrza silnika samochodowego. Stosowanie takiego preparatu może przyczynić się do przedłużenia żywotności silnika, poprawy jego wydajności oraz zmniejszenia zużycia paliwa

Jak działa płukanka silnika?

Jak wspomnieliśmy – płukanka silnika to specjalny płyn stosowany w celu oczyszczenia wnętrza silnika samochodowego z osadów i zanieczyszczeń. Środek ten wykorzystywany jest do tzw. płukania silnika, czyli procesu polegającego na rozgrzaniu silnika do normalnej temperatury roboczej, dodaniu płukanki do oleju silnikowego oraz pracy silnika z płukanką przez określony czas (zazwyczaj od 15 do 30 minut) w celu rozpuszczenia osadów i zanieczyszczeń. 

Następnie spuszcza się stary olej silnikowy z rozpuszczonymi zanieczyszczeniami, wymienia filtr oleju na nowy i napełnia silnik świeżym olejem silnikowym zgodnym ze specyfikacją producenta pojazdu. Wykonując ten zabieg zgodnie z zaleceniami producenta, można osiągnąć lepsze chłodzenie, zmniejszenie hałasu, równą pracę silnika oraz poprawę ogólnej wydajności.

Czy płukanki są bezpieczne dla silnika?

Płukanki silnika są zazwyczaj bezpieczne dla silnika, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta płukanki oraz zaleceniami producenta samochodu. Wybierając odpowiednią płukankę (taką, która nie bazuje na estrach czy kwasach ściągających wilgoć z uszczelnień) oraz przestrzegając instrukcji dotyczących jej stosowania, można zminimalizować ryzyko ewentualnych problemów.

Niemniej jednak warto pamiętać, że nie każdy silnik wymaga płukania. W przypadku nowszych samochodów oraz tych, które są regularnie serwisowane i mają regularnie wymieniany olej, płukanie silnika może być niekonieczne. W niektórych przypadkach, płukanie silnika starszych pojazdów, które nie były regularnie serwisowane, może spowodować usunięcie osadów, które utrzymywały szczelność uszczelniaczy, prowadząc do przecieków oleju.

Ważne jest więc konsultowanie się z mechanikiem lub specjalistą przed podjęciem decyzji o płukaniu silnika, aby uzyskać profesjonalną opinię na temat konieczności przeprowadzenia tego zabiegu w konkretnym przypadku.

Jakie są zalety płukanek silnikowych? 

Zalety płukanek do silnika obejmują:

  1. Usuwanie osadów i zanieczyszczeń: płukanka silnika pomaga w usunięciu nagarów, osadów węglowych i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się wewnątrz silnika z czasem.
  2. Poprawa wydajności silnika: czysty silnik działa efektywniej, co może prowadzić do lepszej wydajności, zmniejszenia zużycia paliwa i niższych emisji spalin.
  3. Przedłużenie żywotności silnika: regularne stosowanie płukanek może przyczynić się do przedłużenia żywotności silnika poprzez utrzymanie czystości i prawidłowego smarowania jego elementów.
  4. Lepsze chłodzenie: nagromadzone zanieczyszczenia mogą utrudniać prawidłowe chłodzenie silnika, co prowadzi do wyższych temperatur pracy. Płukanie silnika może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego chłodzenia.
  5. Redukcja hałasu pracy silnika: czysty silnik pracuje ciszej, co wpływa na komfort jazdy.

Czy warto korzystać z płukanek?

Czy warto sięgać po płukanki? Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych przypadków. O czym wspomnieliśmy wcześniej – w przypadku nowszych samochodów, które są regularnie serwisowane, wymiana oleju jest przeprowadzana zgodnie z zaleceniami producenta, a silniki są utrzymane w dobrym stanie, płukanie silnika może być niekonieczne. Natomiast w przypadku starszych pojazdów, które nie były regularnie serwisowane, korzystanie z płukanek do silnika może być zdecydowanie korzystne. 

Ogólnie rzecz biorąc, dolanie płukanki podczas standardowego serwisu olejowego jest dobrym rozwiązaniem – wysokiej jakości preparat bowiem oczyści wnętrze jednostki, a dodatkowo poprawi smarowanie poszczególnych elementów układu, co z kolei wydłuży żywotność silnika.

Po jaką płukankę silnika warto sięgnąć?

Odpowiedź na to pytanie obejmuje kilka aspektów. Chcąc zakupić preparat, który rzeczywiście pomoże, a nie przysporzy dodatkowych problemów (np. z wyciekami), warto świadomie podejść do kupna i dowiedzieć się nieco więcej na temat poszczególnych produktów. Jak wybrać idealny środek?

  • Najważniejsze to rzucić okiem na skład płukanki – ważne, by znajdowały się w nim rozpuszczalniki, a także skoncentrowane lubryfikanty oraz substancje o właściwościach smarujących. Z drugiej zaś strony dobra płukanka nie powinna bazować na kwasach i estrach.
  • Kolejną kwestią są opinie kierowców oraz mechaników – osoby, które w przeszłości korzystały z danego produktu, powiedzą prawdę – jeśli płukanka spełniła ich oczekiwania, z pewnością dadzą o tym znać w komentarzach.
  • Filmy i testy, na których gołym okiem widzimy działanie danego preparatu, są kolejnym świetnym wyznacznikiem jakości danego środka czyszczącego. W dzisiejszych czasach wiele kanałów internetowych umieszcza tego typu materiały, gdzie pokazywane są preparaty w akcji, dzięki czemu możemy zaobserwować, jak płukanka radzi sobie podczas usuwania zanieczyszczeń i jak wpływa to na pracę silnika.

W tym miejscu zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu płukanek silnika, w którym przedstawiliśmy – naszym zdaniem – najlepsze preparaty na rynku. Możemy jednak zdradzić, że numerem jeden od lat pozostaje TEC 2000 Engine Flush, o której więcej dowiedzieć się można w karcie produktu na naszej stronie lub we wspomnianym rankingu. Zapraszamy do przeczytania!

Płukanka TEC 2000 Engine Flush

Zobacz też:

Płukanie silnika – płukanka czy nafta? Porównanie i wybór odpowiedniego środka

Ile kosztuje płukanie silnika? Ceny i koszty

Jak uniknąć problemów z zapieczonymi pierścieniami? Postaw na płukankę!

Płukanie silnika naftą – wszystko, co musisz wiedzieć

Płukanie silnika a branie oleju. Jak zadbać o swój samochód?

Płukanie silnika z dużym przebiegiem – czy to bezpieczne?

Śledź nas na Facebooku