Przygotowanie motocykla do sezonu – 8 przydatnych wskazówek

Jesteś motocyklistą i z upragnieniem oczekujesz nowego sezonu? Jeśli tak to pamiętaj, aby przed pierwszą jazdą przygotować nie tylko siebie, ale również swoją maszynę. Przedsezonowy przegląd jest bowiem koniecznością – w końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo na drodze. Jak przygotować motocykl do sezonu? W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak się do tego zabrać, aby cieszyć się bezpieczną i bezawaryjną jazdą przez cały rok – zapraszamy!

Przygotowanie motocykla do sezonu – obowiązek każdego motocyklisty

Ciepły, suchy asfalt i plusowe temperatury – to znak, że najwyższy czas rozpocząć nowy sezon motocyklowy. Warto jednak pamiętać o tym, że wybranie się na przejażdżkę bez żadnego przygotowania nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Na początku wiosny należy zajrzeć do garażu, gdzie znajduje się motocykl, który całą zimę znajdował się pod przykryciem i zainteresować się jego kondycją.

Dlaczego serwis motocykla przed sezonem jest taki ważny? Przede wszystkim dlatego, że wszystkie podzespoły miały sporą przerwę od pracy – wyjechanie w trasę pod wpływem emocji może skończyć się przykrymi niespodziankami. Sytuację tę można porównać do udziału w maratonie bez uprzedniego treningu – bieg taki najpewniej zakończy się szybką kontuzją.

Jak przygotować motocykl do sezonu? O tym pamiętaj

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jakie emocje towarzyszą motocyklistom, którzy czekają na pierwszą jazdę w sezonie. W tym miejscu nie chcemy studzić zapędów – grunt to jednak odpowiednie przygotowanie maszyny, a także zaplanowanie jazdy. Jak powinien wyglądać przegląd motocykla przed sezonem?

Przygotowanie motocykla przed sezonem – naładuj akumulator

Zima to spore wyzwanie dla każdego akumulatora – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o motocyklu, samochodzie, czy innym pojeździe, który przez kilka miesięcy nie był odpalany. Dlatego też, zanim ruszysz w drogę, wykręć go i podłącz pod prostownik. Jeżeli w okresie zimowym nie doładowywałeś go na bieżąco, najpewniej pobierze trochę prądu – to całkowicie normalne. Dzięki podładowaniu akumulatora oszczędzisz sobie nerwów związanych z nieodpaleniem maszyny.

Jak przygotować motocykl do sezonu? Pamiętaj o ogumieniu

Nie ma nic gorszego dla opon i kół niż jazda na tzw. flaku. Kilku/kilkunastotygodniowa przerwa od jazdy wiążę się z utratą ciśnienia w oponach, dlatego też przed pierwszą jazdą w sezonie warto napompować koła – w przydomowych warunkach wystarczy użyć zwykłej, stacjonarnej pompki rowerowej. Jeżeli nie posiadasz jej, najlepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku pobliska stacja benzynowa, na której znajduje się kompresor, dzięki któremu z łatwością dobierzesz optymalne ciśnienie i będziesz mógł cieszyć się wydajną jazdą. Pamiętaj, że odpowiednie ciśnienie w oponach to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na prawidłowe prowadzenie się pojazdu, a także bezpieczeństwo jazdy.

Serwis motocykla przed sezonem – nie olewaj oleju i innych płynów eksploatacyjnych

Dobrym nawykiem, który powinien mieć każdy motocyklista (i nie tylko), jest regularne sprawdzanie poziomu oleju, a także innych płynów znajdujących się w motocyklu, w tym m.in. płynu hamulcowego. Nawet jeśli w czasie zimy nie uruchamiałeś silnika, bardzo możliwe, że po sezonie nie skontrolowałeś stanu środka smarnego, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zaglądnięcie do zbiorniczka i ewentualne dolanie preparatu bądź też wymiana – zwłaszcza wtedy, gdy olej wyglądem zbliżony jest do smoły.

Przygotowanie motocykla na wiosnę i lato – nie zapomnij o lagach

Bardzo częstą sytuacją, z którą spotykają się motocykliści na początku sezonu, jest wyciek oleju spod uszczelniaczy lag. Dlatego też warto to skontrolować, aby nie zaszkodzić swojej maszynie. Pamiętaj, że w najgorszym przypadku olej może dostać się do zacisków hamulcowych. To prosta droga do ich zniszczenia, a także problemów z zawieszeniem.

Hamulce – przygotowanie motocykla do bezpiecznej jazdy

Układ hamulcowy ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo – bez sprawnie działających hamulców nie ma mowy o wyruszeniu w trasę – tym bardziej, jeśli mowa o motocyklu osiągającym wysokie prędkości. Na początku wiosny warto zrobić serwis motocykla przed sezonem i sprawdzić, w jakim stanie jest układ. Co sprawdzić?

  • Tarcze hamulcowe – po zimie może na nich osadzić się rdza (wynik działania wilgoci). Przez pierwsze kilometry pojazd nie będzie hamować tak wydajnie, jak powinien, jednak z czasem kolejne kawałki rdzy powinny odpadać. Nie warto jednak ograniczać się do jazdy w celu pozbycia się osadów – przed jazdą warto przeczyścić je cleanerem – zarówno z rdzy, jak i kurzu, przez co motocykl będzie hamować z pełną mocą.
  • Płyn hamulcowy – skontroluj jego poziom, a w razie potrzeby dokonaj dolewki.

Przedsezonowy przegląd motocykla – oświetlenie

Jak jeszcze przygotować motocykl do sezonu? Dobrym wyjściem jest skontrolowanie oświetlenia. Po zimie bowiem może dojść do zaśniedzenia styków w instalacji elektrycznej, a kable mogą być przegryzione przez szkodniki. Przed wyruszeniem w trasie sprawdź, czy wszystko działa (reflektor przedni, tylna lampa, światło stopu, światła pozycyjne, kierunkowskazy, oświetlenie tablicy rejestracyjnej).

Przygotowanie motocykla – nasmaruj łańcuch

Przed pierwszą przejażdżką sprawdź naciąg łańcucha, a także jego ogólny stan (to, czy jest czysty i niezardzewiały). Jeżeli wymaga konserwacji, użyj sprayu czyszczącego, a w razie konieczności nasmaruj łańcuch nowym środkiem smarnym.

Przedsezonowa pielęgnacja motocykla – nie zapomnij o umyciu maszyny!

Jeżeli nie przykryłeś na zimę motocykla, najpewniej będzie czekała Cię wizyta na myjni. Warto przemyć pojazd od góry do dołu, aby prezentował się świeżo o każdej porze. Pamiętaj jednak, aby nie kierować strumienia wody na łożyska, elektronikę, wtryski i gaźniki.

Zobacz też:

Oleje silnikowe 0W40

Oleje silnikowe 10W30, czyli uniwersalne środki smarne dla każdego

Oleje silnikowe 15W40 do samochodu

Oleje silnikowe 15W50 do samochodu

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Śledź nas na Facebooku