Oleje silnikowe 0W40

Olej 0W40 to popularny środek smarny, po który chętnie sięgają kierowcy w naszym kraju i nie tylko. Jest to uniwersalna, wielosezonowa formulacja gwarantująca wydajną pracę jednostki napędowej przez cały rok. Czym się charakteryzuje i kto powinien się na nią zdecydować? Poznaj bliżej już dziś oleje silnikowe 0W40 i sprawdź, czy będą pasować również do silnika w Twoim samochodzie – zapraszamy.

Olej 0W40 – co oznacza?

Na opakowaniach olejów silnikowych znajdują się specjalne oznaczenia, które na pierwszy rzut oka mogą nam wiele nie powiedzieć. W rzeczywistości jednak warto wiedzieć, że dzięki nim jesteśmy w stanie określić poszczególne parametry środka smarnego, a także jego przydatność w konkretnych warunkach. Co konkretnie oznacza 0W40?

Zapis ten odnosi się do klasy lepkości oleju silnikowego

  • Cyfra 0 (najniższa, jaka może być) określa „zimową” klasę lepkości, która mówi o tym, że środek smarny zachowuje swoją lepkość i doskonałe właściwości nawet w czasie pracy w największych mrozach.
  • Litera W jest skrótem od angielskiego słowa winter oznaczającego zimę. Oznacza to, że olej 0W40 może być spokojnie używany w warunkach zimowych bez obawy o rozruch czy szybsze zużycie się poszczególnych elementów silnikowych.
  • Cyfra 40 (jedna z wyższych, jakie są nam znane – najwyższa jest 60), która z kolei odnosi się do „letniej” klasy lepkości. Innymi słowy, ten parametr sygnalizuje, że olej silnikowy 0W40 zapewnia trwały film olejowy jednostce nawet w przypadku pracy w bardzo wysokich temperaturach.

Oleje silnikowe 0W40 – uniwersalne środki smarne

Z racji na powyższe informacje łatwo jest zauważyć, że oleje silnikowe 0W40 są uniwersalnymi środkami smarnymi – doskonale sprawdzają się zarówno zimą, ułatwiając rozruch na zimnym silniku, jak i latem, gdy temperatura pracy jednostki jest jeszcze wyższa, a podzespoły układu potrzebują trwałego i stabilnego filmu olejowego. Można więc rzec, że olej 0W40 jest doskonałym syntetykiem na polskie drogi i nie tylko.

Olej syntetyczny 0W40 – formulacja o wielu korzyściach dla jednostki napędowej

Oleje silnikowe 0W40 cieszą się pozytywnymi opiniami zarówno wśród kierowców, jak i mechaników w całej Polsce. Dlaczego? 

Głównie ze względu na wspomnianą wyżej uniwersalność – biorąc pod uwagę nie tylko wielosezonowość, ale również to, że z powodzeniem można je wykorzystać jako zamiennik dla olejów silnikowych o kilku innych klasach lepkości

Warto jednak wiedzieć, że to tylko jeden z powodów – kolejnymi z nich są dobroczynne właściwości formulacji na jednostki napędowe.

Każdy olej silnikowy 0W40 ma jedno zadanie: zapewnienie maksymalnej ochrony jednostce napędowej – nawet w najbardziej wymagających warunkach. Środki smarne o tym oznaczeniu znane są z tego, że: 

  • w dużym stopniu redukują spalanie paliwa,
  • świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami, uniemożliwiając im gromadzenie się na ściankach metalowych elementów silnika,
  • gwarantują utrzymanie większej mocy na dłużej, podnosząc poszczególne parametry pracy silnika,
  • maksymalnie redukują tarcie pomiędzy podzespołami jednostki napędowej,
  • zwiększają żywotność silnika,
  • zachowują trwały film olejowy – nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach,
  • potrafią przystosować się do zmiennych wymagań silnika, przez co precyzyjnie chronią silnik zarówno w czasie normalnego trybu pracy, jak i bardziej wymagających trybów jazdy.

Wyżej wymienione cechy łączą w sobie dostępne w tej kategorii oleje silnikowe 0W40.

Olej 0W40 – do jakich silników?

Z racji tego, że olej 0W40 zapewnia bezawaryjną pracę silnika i chroni go przed zużyciem nawet w najbardziej wymagających warunkach, polecany jest tak naprawdę do każdego rodzaju jednostki napędowej

Oleje silnikowe 0W40 z powodzeniem mogą być stosowane w nowoczesnych konstrukcjach, jak i nieco starszych jednostkach z większym przebiegiem

Olej 0W40 czy 5W30?

”0W40 zamiast 5W30” – to jedno z pytań, które stale zadają nam nasi klienci. Co wybrać? Warto wiedzieć, że obie formulacje zapewniają optymalne warunki pracy zarówno w przypadki niskich temperatur, jak i tych wysokich. 0W40 jest jednak ekonomiczniejszym i bardziej uniwersalnym wyborem (zapewnia trwalszy film olejowy i jest odporniejszy na działanie silnych mrozów). 

Zobacz też:

Oleje silnikowe 10W30, czyli uniwersalne środki smarne dla każdego

Oleje silnikowe 15W40 do samochodu

Oleje silnikowe 15W50 do samochodu

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Przygotowanie motocykla do sezonu – 8 przydatnych wskazówek

Śledź nas na Facebooku