Zobacz blog

Oleje silnikowe

Oleje silnikowe

Oleje silnikowe samochodowe

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Funkcji, które pełnią oleje samochodowe jest wiele. Po pierwsze, oleje silnikowe są odpowiedzialne za smarowanie części układu napędowego. Dzieje się to poprzez wytworzenie na ich powierzchni filmu przez olej samochodowy. Jest to cienka warstwa oleju do auta, która zapewnia ochronę przed tarciem, co znacznie wydłuża żywotność silnika. Olej do samochodu chroni również przed wewnętrzną korozją, a także zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń w elementach hydraulicznych jednostki napędowej.

Rodzaje olejów silnikowych z uwagi na bazę i skład

Oleje samochodowe dostępne są w różnych rodzajach. Można je podzielić ze względu na wiele czynników, jednak najłatwiej określić ich typy na podstawie składu. Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

  • Syntetyczne - w ich skład wchodzą szlachetne bazy olejowe powstające w efekcie syntezy chemicznej.  Zalecane są do silników diesla i mogą być używane w wydłużonym trybie wymiany.
  • Półsyntetyczne - To tańsza alternatywa dla olejów syntetycznych. Ich skład to co najmniej 25% produktów syntetycznych w połączeniu z olejami mineralnymi.
  • Mineralne - Ich baza olejowa składa się z produktów destylacji ropy naftowej. Stosowane w silnikach o wysokim przebiegu.

Klasyfikacje olejów silnikowych wg SAE, API i ACEA

Oleje silnikowe mogą być także klasyfikowane na podstawie innych czynników. Poszczególne instytucje i stowarzyszenia zajmujące się motoryzacją opublikowały własne skale, określające różne właściwości olejów samochodowych.

  • SAE – czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji. Klasyfikacja ta mówi o lepkości preparatu i zakresie temperatur, w jakich zachowuje on pożądane właściwości. Wskazuje także na to, czy olej jest zimowy, letni czy całoroczny.
  • API – Amerykański Instytut Naftowy. Skala ta dzieli oleje na te przeznaczone do silników z zapłonem iskrowym oraz tych wysokoprężnych. Mówi także o jakości danego preparatu.
  • ACEA – podobnie jak klasyfikacja API, określa rodzaj silnika, w jakim może być stosowany dany olej oraz jego jakość.

Klasyfikacja olejów z uwagi na zawartość SAPS

SAPS to określenie szkodliwych dla silnika i środowiska związków chemicznych, czyli popiołu siarczanowego (SA), fosforu (P) oraz siarki (S), które powstają w procesie spalania oleju. Ich zawartość w olejach silnikowych określa się następująco:

  • Low SAPS – to oleje niskopopiołowe, które stosuje się w silnikach wyposażonych w filtr cząstek stałych.
  • Mid SAPS – to preparaty o ograniczonej zawartości szkodliwych substancji.
  • Full SAPS – oleje, których można używać jedynie w silnikach starszych generacji. Posiadają one wiele dodatków, które mogą być szkodliwe dla nowoczesnych jednostek napędowych.

Klasyfikacja olejów ze względu na klasy jakości ACEA

ACEA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Konstruktorów Samochodowych, określiło normy klasyfikujące jakość olejów samochodowych. Oznaczenia w tej skali składają się z litery (A, B, C lub E) określającej rodzaj napędu, do jakiego może być stosowany preparat oraz cyfry, która opisuje jego jakość. Im większa cyfra, tym wyższa klasa oleju. Przykładowo:

  • ACEA C1 – to oleje lekkobieżne i niskopopiołowe, stosowane w silnikach benzynowych oraz diesla, posiadające właściwości energooszczędne.
  • ACEA C2 – oznaczenie to posiadają oleje stabilne, o średnich wartościach SAPS i niskiej lepkości.
  • ACEA C3 – to olej stosowany w samochodach osobowych oraz lekkich pojazdach ciężarowych.
  • ACEA C4 – oznacza oleje stosowane w pojazdach wymagających niskiej zawartości SAPS.

Oznaczenia olejów silnikowych

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem oznaczania olejów silnikowych jest wspomniana wcześniej skala SAE. Oznaczenia olejów wielosezonowych tej klasyfikacji to np. 0W20. Pierwsza liczba oznacza dolną granicę temperatury, w jakiej preparat zachowuje odpowiednią lepkość. W przypadku 0W16 lub 0W30 jest to aż -35 stopni, dla 5W20 -30 stopni, a dla 10W40 -25 stopni. Druga liczba określa maksymalną wartość temperatury zewnętrznej, w jakiej olej nie traci lepkości. Łatwo ją odczytać, bo przykładowo dla oleju 5W30 jest to 30 stopni Celsjusza, a dla 5W50 – 50 stopni. Na podstawie tej wiedzy można określić, że olej 5W40 sprawdzi się w zakresie temperatur od -30 do 40 stopni, a 10W60 od -25 do 60 stopni.

Jak wybrać olej silnikowy do samochodu?

Szeroki wybór dostępnych olejów do silników może onieśmielać wielu początkujących kierowców. Decydując się na zakup konkretnego produktu trzeba brać pod uwagę takie kwestie, jak baza olejowa, lepkość oleju, zawartość SAPS czy klasyfikacja ACEA lub API. Aby uniknąć pomyłki, która może skutkować uszkodzeniem silnika, należy użyć preparatu polecanego przez producenta samochodu. Ma się wtedy pewność, że zakupiło się dobry olej do swojego auta.

Jaki olej do silników benzynowych?

Oleje do silnika benzynowego muszą spełniać konkretne warunki. To, jaki olej stosować do silników benzynowych, zależy między innymi od wieku pojazdu. Samochody starszej generacji wymagają oleju do silników benzynowych full SAPS. Oleje do silników benzynowych stosujących bardziej nowoczesną technologię powinny natomiast charakteryzować się średnim poziomem zawartości SAPS. Jaki olej do silnika benzynowego z filtrem GPF wybrać? Najlepiej sprawdzi się tu preparat niskopopiołowy.

Jaki olej do silników diesla?

W silnikach wysokoprężnych powinno się stosować oleje klasyfikowane w skali ACEA jako B1, B2, B3, B4 lub B5. Im wyższa cyfra, tym wyższa jakość preparatu. Warto zainwestować w oleje silnikowe do diesla klasy B4 lub B5, ponieważ są one energooszczędne, co pozwala znacznie zmniejszyć spalanie. Dopuszczalne są także niektóre oleje klasy C, a w przypadku pojazdów ciężarowych wskazana jest klasa E. W klasyfikacji API są to oleje oznaczone literą C.

Jaki olej do silnika z instalacją gazową LPG?

Olej do gazu LPG musi być odporny na wysoką temperaturę pracy. Gaz spala się w wyższej temperaturze niż benzyna, przez co zwykłe oleje mogą tracić swoje właściwości. Z tego powodu warto wybierać stabilne oleje syntetyczne wysokiej jakości. Nie sprawdzą się natomiast oleje paliwooszczędne.

Najpopularniejsze i najlepsze marki olejów samochodowych

Wybierając preparat smarujący do silnika, warto postawić na znane i sprawdzone marki. Największą popularnością cieszą się między innymi firma Millers, która oferuje oleje syntetyczne, energooszczędne i wiele innych. Warto także zwrócić uwagę na oleje Motul, dostosowane do nowoczesnych silników. Mopar natomiast to producent olejów sprawdzających się nawet w niskich temperaturach rozruchu. Xado oraz Mihel także są często wybierane przez polskich kierowców. Ostatnim z najczęściej kupowanych marek olejów jest Penrite.

Porównywarka olejów silnikowych

Na wybór odpowiedniego oleju silnikowego wpływ ma wiele czynników. Są to nie tylko parametry techniczne, takie jak lepkość lub zawartość SAPS, ale także cena i producent danego preparatu. Niezastąpioną pomocą w podjęciu tak ważnej decyzji jest porównywarka olejów silnikowych. Bierze ona pod uwagę wszystkie wymagania dla danego pojazdu i znacznie przyspiesza proces decyzyjny.

Gdzie najlepiej kupować oleje silnikowe do samochodów?

Najlepszy sklep z olejami samochodowymi to taki, który jest autoryzowanym sprzedawcą. Miejsca, gdzie można kupić oryginalny olej samochodowy to między innymi stacje benzynowe. Jednak znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest sklep internetowy z olejami samochodowymi. Zazwyczaj sklep z olejami online oferuje niższe ceny niż warsztaty czy stacje. Zastanawiając się, gdzie kupić olej silnikowy, warto rozważyć wszystkie dostępne opcje.

Ceny olejów silnikowych

Ceny olejów silnikowych wahają się w zakresie 80-300 zł. Najtańszy olej silnikowy dostępny w naszym sklepie to preparat firmy Qualitum. Tanie oleje silnikowe mogą sprawdzić się w wielu rodzajach pojazdów, jednak najlepsze osiągi zagwarantują tylko preparaty wysokiej jakości. To, ile kosztuje olej samochodowy, zależy od technologii zastosowanej podczas jego produkcji. Na ceny oleju silnikowego wpływ ma głównie zastosowana baza olejowa. Najtaniej produkowane oleje samochodowe powstają z użyciem baz mineralnych, pozbawionych uszlachetniających dodatków. Bazy olejowe otrzymywane drogą syntezy chemicznej, czyli PAO, są znacznie droższe, jednak ich cena przekłada się na osiągi silnika i przedłużenie jego żywotności.

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Oleje do samochodów powinny być wymieniane co najmniej raz w roku. Dokładne zalecenia producentów jednak różnią się między sobą. Niektóre oleje do samochodów osobowych muszą zostać wymienione po przebyciu 15 tys. km, inne natomiast pozwalają na przebycie nawet 40 tys. km. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomu oleju – podczas eksploatacji zużywa się on, a jego zbyt mała ilość może być szkodliwa dla silnika.

 

Powiązane wpisy blogowe:

Ranking Olejów 5w40 2021 – Top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w40

Jaki olej do silnika benzynowego? Podpowiadamy, jak dobrze wybrać!

Oleje long life – poznaj je bliżej

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Ranking olejów 5w30 2021 – top 5 najlepszych olejów silnikowych 5w30

Ile oleju wlać do silnika?

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie – cena wymiany oleju

Co ile wymiana oleju silnikowego – jak często trzeba wymieniać olej samochodowy?

Oznaczenie oleju silnikowego – jak czytać?

Mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne – poznaj rodzaje olejów silnikowych

Olej 5w30 vs olej 5w40 - jaki olej wybrać?

Czy można mieszać oleje silnikowe?

Są 21 produktów.

Pokazano 1-21 z 21 pozycji
Aktywne filtry

Śledź nas na Facebooku